Dziewanna, która niesie pokój i naprawia związki międzyludzkie

Dziewanna

Króluje na mojej łące od połowy czerwca. Najpierw pojawia nielicznie, tylko zwiadowcy nieśmiało wychylają swe smukłe łodygi. Jakby badali teren, po czym z końcem czerwca już zupełnie bezczelnie i mnogo sięgają nieba. Panna Dziewanna – królowa łąk i słońca.

Dziewanna, często nazywana Warkoczykami Matki Bożej, to roślina posiadająca ogrom właściwości magicznych. Zbierana w Noc Kupały jest potężnym talizmanem przynoszącym szczęście. Czarownice używały dziewanny, jako knota do lamp i świec, które wykorzystywały podczas rytuałów. Żywiołem przypisanym dziewannie jest ziemia. Posiada moce oczyszczające, ochronne, a także wzmacniające miłość, dodające odwagi i śmiałości. Pomaga wypracować prawidłowy stosunek do pieniędzy. Wypędza z naszego domu i życia wszystkie duchowe przekleństwa oraz duchy złych ludzi.

Okadzanie dziewanną przestrzeni przepędza z domu wszelkie zło i napełnia go harmonią. W mojej pracowni nie mogło zabraknąć kadzideł ochronnych z dziewanną. Pięknie zadziała solo, ale smużki można wzmocnić innymi harmonizującymi roślinami mocy, np. lawendą lub melisą. 

Słowiańskie kadzidła naturalne dziewanną znajdziecie w moim sklepie.

Dziewanna jako roślina lecznicza znana jest już od starożytności a zakres jej leczniczych zastosowań rozciąga się od niewydolności dróg oddechowych po niewydolność wątroby. Stosowana zewnętrznie w postaci okładów, ma działanie przyspieszające gojenie otarć, odmrożeń i oparzeń. Ze względu na jej moc, dziewannę często znajdziecie w kosmetykach do skóry wrażliwej i podrażnionej.

Dziewanna i jej cudowne właściwości są znane już od ponad 2000 lat. Odnalazła szerokie zastosowanie w  medycynie ludowej. Przypisuje się jej właściwości: 

🌿 przeciwrobacze (udowodniono aktywność przeciw tasiemcowi i gliście ludzkiej),

🌿 przeciwskurczowe, 

🌿 przeciwgruźlicze, 

🌿 przeciwastmatyczne, 

🌿 przeciwbiegunkowe, 

🌿 ściągające, 

🌿 przeciwreumatyczne, 

🌿 przeciwzapalne, 

🌿 ochronne na wątrobę, 

🌿 moczopędne

W ludowych opowieściach czarownice dodają dziewannę do kotła, a ja dzisiaj powielam tą czynność z radością w moim współczesnym kociołku. Suszu w tym roku powstało dużo, zatem herbatka żółtego kwiatka gości u nas niemal codziennie. Prawidłowo wysuszone kwiaty dziewanny zachowują swoje właściwości. Moje zioła suszę w cieniu na strychu mojego 100 letniego domu. Są dostępne w sklepie (dziewanna w słoiku).

Z dziewanny można przygotowywać napary, nalewki, maceraty oraz syropy. Syrop z dziewanny to najlepsze naturalne remedium na kaszel. Koniecznie przygotujcie ze mną kilka słoiczków.

Przepis na przeciwkaszlowy syrop z dziewanny

Kwiaty dziewanny zbieram w suchy słoneczny dzień, kiedy słońce jest wysoko na niebie. Zostawiam w cieniu na prześcieradle na 2 godziny, żeby robaczki mogły opuścić bazę. Następnie siekam kwiaty, niezbyt dokładnie i dodaję do przegotowanej ostudzonej wody. Na każdy litr wody dodaję 2 szklanki kwiatów. Siekanie jest po to, żeby substancjom aktywnym było łatwiej przeniknąć do wody. Zostawiam taki nastaw na noc (lub przynajmniej kilka godzin), następnie doprowadzam do wrzenia i ponownie odstawiam na kilka godzin. Po tym czasie odsączam kwiatki i do pozostałej wody dodaję cukier i sok z cytryny. Na każdy litr wody wychodzi 700 gram cukru i 50 ml soku z cytryny. Syrop gotuję na małym ogniu, aż lekko zgęstnieje, u mnie było to ok. 30 minut. Przelewam do wyparzonych słoiczków i odstawiam do góry dnem do wystygnięcia. Tak przygotowany syrop przechowuję w piwniczce. Dawkowanie u dorosłych 3 x łyżka stołowa, dawkowanie u dzieci 3 x 1 łyżeczka. Na zdrowie!

W mojej eterycznej kuchni co roku powstaje pokaźny zapas syropu z dziewanny, nadwyżka trafia również do sklepu.

Macerat olejowy z dziewanny na ból ucha


Do przygotowania maceratu potrzebne są świeże kwiaty dziewanny i dobrej jakości olej roślinny. U mnie najlepiej sprawdza się olej z pestek winogron. Kwiaty dziewanny spryskaj spirytusem, włóż do wyparzonego słoika, zalej olejem i zamknij. Świeżo nastawiony macerat prezentuje się tak, odłóż go w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie i codziennie nim potrząsaj, coby składniki łatwiej przeniknęły do oleju. Po dwóch tygodniach macerat nabierze mocy i ciemnego koloru. Teraz należy go odcedzić i przelać do docelowych buteleczek.

Macerat dziewannowy wygładza i zmiękcza skórę, ułatwia gojenie się ran oraz zmniejsza obrzęki po stłuczeniach. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe znalazł szczególne zastosowanie w przypadku bólu ucha. 

Stosowanie w przypadku bólu ucha: 3 x dziennie po 2 krople do każdego ucha

Taki macerat można stosować samodzielnie lub do dawać  go do kremów czy mazideł. Ja szczególnie polecam przygotowanie mazidła dziewannowego, które pozostawia skórę gładką niczym pupa niemowlaka.

Głównym surowcem leczniczym dziewanny są kwiaty, ale również liście są znane ze swych dobroczynnych właściwości. Indianie Nawaho palili liście dziewanny jak tytoń. Procedura ta miała działanie relaksujące i uspokajające. Palenie liści dziewanny miało również leczyć płuca, otwierać drogi oddechowe, łagodzić kaszel, suchość i podrażnienia.

Niech moc roślin Was nie opuszcza.

Iwona 🧚🏿‍♀️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *