Jakie właściwości kryje chmiel?

Czy wiesz, że dawniej z chmielu wyrabiano trwały i sztywny materiał? Pędy używano również do barwienia tkanin na zielono. Przede wszystkim jednak ze względu na swoje właściwości, chmiel odnalazł zastosowanie w lecznictwie ludowym. Odwar z szyszek stosowano na ból głowy i stawów, przemywano nim trudno gojące się rany, leczono gorączkę a nawet używano jako lek na porost włosów.

Uważa się, że działanie uspokajające chmielowych szyszek jest silniejsze niż działanie melisy czy kozłka lekarskiego. Ale to nie wszystko, z czego słynie ta niepozorna roślina, która oplata nasze altany.

Właściwości chmielu

Chmiel wykorzystywany był w medycynie naturalnej od wieków. Przypisywano mu działanie silnie antybakteryjne, moczopędne, przeciwzapalne i antyutleniające. Wiele źródeł wskazuje, że chmiel może także chronić nas przed nowotworami i skutecznie opóźniać starzenie się organizmu. Tą ostatnią właściwość szczególnie chętnie wykorzystuje się w kosmetyce.

Mało kto wie, że napar z szyszek chmielu zawiera związki roślinne, które wykazują właściwości estrogenne i mogą wspierać kobiety w okresie miesiączki i menopauzy. Wyciąg z szyszek chmielu jest także popularnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej i wrażliwej.

Aby w domowych warunkach uzyskać najprostszy wyciąg chmielowy wystarczy na 3 tygodnie zanurzyć go w oleju. Ja najczęściej stosuję olej z pestek winogron, który już sam w sobie jest cudownym kosmetykiem i posiada dużo witaminy E.

Mój ogród w tym roku hojnie obdarował mnie tym cudownym zielem, dlatego w mojej eterycznej pracowni powstało wiele chmielowego dobra. Poniżej kilka przepisów Pani Eterycznej na dobroczynne wykorzystanie chmielu. Zapraszam do samodzielnego przygotowywania chmielowych remediów. Suszony chmiel, który możesz wykorzystać do przygotowania naparu lub kosmetyków znajdziesz w moim sklepie (klik). Znajdziesz tam również gotowe mazidło chmielowe.

Przepis na mazidło przeciwstarzeniowe do cery problematycznej i naczynkowej:

  • 120 ml maceratu olejowego z chmielu.
  • 15 g wosku pszczelego
  • 10 kropli olejków eterycznych

Macerat i wosk podgrzewam w kapieli wodnej do rozpuszczenia wosku. Studzę do temperatury 40 st cały czas mieszając drewnianym mieszadełkiem. Po ostudzeniu dodaję olejki i przelewam do sterylnych słoiczków. Tak przygotowane mazidło jest delikatne i lekkie, ja stosuję je również jako krem ochronny do rąk. Przechowuję w lodówce.

Przepis na nalewkę z szyszek chmielu o właściwościach uspokajających:

Posiekane szyszki chmielu zalewam 70% alkoholem. Codziennie lub co kilka dni wstrząsam a po miesiącu zlewam płyn do butelek. Ta nalewka jest typowo lecznicza dlatego nie spodziewajcie się spektakularnych efektów smakowych. Natomiast na wieczorne ukojenie nerwów działa cuda, wystarczy jedna łyżeczka przed snem.

Jak suszyć, żeby chmiel zachował swoje właściwości?

Oczywiście szyszki chmielu można też suszyć na herbatki. Żeby chmiel zachował swoje właściwości, robimy to w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu w temperaturze do 40 stopni. Jeżeli jednak zależy nam na efekcie uspokajającym, to polecam nalewkę, ponieważ składniki odpowiadające za te właściwości nie rozpuszczają się w wodzie. W alkoholu już tak.

Jeżeli interesują Ciebie roślinne treści, zapraszam Ciebie również na mojego Instagrama, gdzie znajdziesz codzienną dawkę ziołowych treści.

A jeżeli pragniesz zostać ze mną stałe, zapraszam Cię do zapisu do mojego newslettera. Będzie mi bardzo miło, jeżeli dołączysz do mnie również tutaj.

Aby chmiel zachował swoje własciwości nalezy go suszyć w temperaturze nie wyższej nić 40 stopni C.

2 thoughts on “Jakie właściwości kryje chmiel?

  1. A czy można zrobić nalewke z ususzonych szyszek?

    1. Dzień dobry, można, ale świeże zawsze będą miały większą moc. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *